top of page

EVENT BASED IMAGING

ENG:

While imaging sensor and software technologies are developing on one hand, and advancements in humanity's understanding of photography and imaging on the other hand, new imaging techniques are being made possible.One of the newest of these techniques is Event Based Imaging.

The real application of this technique requires a special camera. Unlike traditional cameras, where the image sensor accumulates light falling on the sensor at the moment the photo is taken, this camera’s sensor quickly records changes in light.Thus, instead of creating an image similar to what the eye sees, as in conventional photography, it produces completely different visuals that only depict movement.

We are pleased and proud to present to you an exhibition that uses this technique, which is currently used only for scientific purposes in a limited number of places around the world, for the first time in Turkey in general and for the first time in the world for artistic purposes.

 

Ozer Sanat Event Based Imaging Exhibition

TR:

Bir yandan gelişen görüntüleme sensörü ve yazılım teknolojileri, diğer yandan İnsanlığın fotoğraf ve görüntüleme anlayışındaki ilerlemeler yeni görüntüleme tekniklerini mümkün kılmaktadır. Bu tekniklerin en yenilerinden biri de Event Based Imaging (Olay Bazlı Görüntüleme)'dir.

 

Bu tekniğin gerçek uygulamasında özel bir kameraya ihtiyaç duyulmaktadır. Kameranın görüntü sensorü geleneksel fotoğraf makinelerinde olduğu gibi fotoğrafın çekim anında sensör üzerine düşen ışığı biriktirmek yerine, hızlı bir şekilde ışıktaki değişiklikleri kaydetmektedir. Böylece alışılagelmiş fotoğraftaki gibi gözün gördüğüne benzer bir görüntü oluşturmak yerine, sadece hareketi anlatan bambaşka görseller elde edilmektedir.

 

Daha, henüz dünyada sınırlı sayıda ve sadece bilimsel amaçlı kullanılan bu tekniği Türkiye’de genel anlamda ilk kez, sanatsal amaçla ise dünyada ilk kez kullanan bir sergiyi sizlere sunmaktan mutluk ve gurur duyuyoruz.

Özer Sanat Olay Bazlı Görüntüleme Sergisi

Dr Özgün Özer AIS ARPS, MRAeS

İzmir Fotoğrafçılar Odasi Cengiz Özer Eğitim Merkezi, Özer Sanat 1976 & Faculty of Science and EngineeringThe University of Manchester

bottom of page