Özellikleri Sızan Canon 5D Mark IV'ün 27 Ağustos'ta Tanıtılması Bekleniyor


Internette dolaşan son bilgilere göre Canon'un 27 Ağustos tarihinde büyük bir duyuru etkinliği yapması bekleniyor. Bu etkinliğin konusunun, Canon'un ileri seviye kullanıcılara sunduğu 5D Mark III'ün yeni versiyonu olan 5D Mark IV olduğu ise kesin değil. Ancak beklentiler bu yönde...

Bir kaç farklı kaynaktan edinilmiş son bilgilere göre kameranın özellikleri aşağıdaki gibi olacak;

*30.4 Megapiksel Full Frame Canon Sensör

*Saniyede 7 kare çekim hızı

*Dual Pixel Otomatik Netleme Sistemi

*61 Netleme Noktası, (41 Cross-Type)

*150.000 Piksel RGB+ Işık Ölçüm Sensörü

*ISO 100-102.400 Sensör Hassasiyeti

*CF + SD Kart yuvası

*Video için Anti-Flickering Teknolojisi

*Dahili Wi-Fi

*4K Video kayıt (24fps/30fps) + 1080p

-Dahili Time Lapse kabiliyeti

*USB 3.0 Bağlantı

*Dahili GPS

*NFC Bağlantısı

*3.2" Dokunmatik Ekran

*Boyut 116.4mm, 50.7mm, 75.9mm

*Ağırlık 890 Gram

Kameranın ne zaman piyasaya sunulacağı ve fiyatıyla ilgili ise henüz herhangi bir bilgi yok.

Diğer markalar ile karşılaştırma yapacak olursak; Canon'un sunduğu 30.4 Megapiksellik sensörü, Sony'nin aynı sınıfta yer alan aynasız kamerası A7 RII'de sunulan 42 Megapiksel sensörü ile, Nikon D810'un 36 Megapiksellik sensöründen çözünürlük olarak geride kalıyor. Ancak Canon bu düşük çözünürlük dezavantajını, gürültü performansında avantaja çevirebilir.

Bunun haricinde saniyede 7 kare çekim hızı ise, bu tür büyük sensörlü ve çok fonksiyonlu bir kamera oldukça iyi. Benim için Nikon D810'daki en büyük dezavantaj saniyede 5 karelik çekim hızıdır. 61 Noktadan netleme sistemi ve ayna kalktığında devreye giren Dual Pixel Autofocus sistemi de kameranın netleme kabiliyetini rakiplerinden ileri taşıyacak gibi...

Özelliklerin geneline bakıldığında bir diğer göze çarpan detay ise, giriş ve orta seviye kameralarda kullanıcıya sunulan Wi-Fi, NFC, GPS gibi özelliklerin, artık ileri seviye kameralara da uygulanmaya başlanması. Sanırım bizim de insan olduğumu yavaş yavaş anlamaya başladılar..

Ancak son sızan bilgilere göre Canon'un fotoğraf dünyasına yeni bir süprizi var. Adı "DUAL PIXEL RAW". Bu sistem Dual Pixel Otomatik netleme sistemi ve kameranın sahip olduğu klasik otomatik netleme motorunun bir arada kullanılması ve aynı anda ikiz RAW dosyası kaydetmesi yoluyla çalışıyor.

Bu sistem hakkındaki bilgiler net olmasa da kullanıcıya fotoğraf işlemede netlemeyi ince ayarlayarak azami keskinlik elde etme, bokehi ileri geri taşıma ve hayaletlenme (ghosting) giderme imkanı vereceği söyleniyor. Bu işlemler ise Canon'un kullanıcılara sunacağı bir yazılım ile yapılabilecek.

Şimdili kamera ile ilgili bilgiler bu yönde, duyurulduğunda özelliklerin hangilerinin olduğunu göreceğiz..

#Kamera #Gövde #Teknoloji #Fotoğraf #Canon #DSLR

7 görüntüleme
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram
  • 500px-icon.png
  • Flickr Sosyal Simge
  • YouTube
  • Twitter Classic