Canon'un 5D Mark IV ile duyurduğu "Dual Pixel Raw" teknolojisi nedir?


Canon yeni ileri seviye DSLR kamerası 5D Mark IV bir çok heyecan verici özellik barındırıyor. Ancak bu özelliklerin içerisinde öyle bir yenilik var ki, fotoğraf dünyasını oldukça heyecanlandırdı. Bu daha önce hiç bir DSLR kamera'da yer almayan Dual Pixel Raw teknolojisiydi. Ancak bu teknolojinin ne anlam ifade ettiği ilk aşamada bir miktar karanlıkta kalmış durumda.

Kimi kullanıcıların bu teknolojiden beklentisi çok büyükken, kimileriyse fazla abartıldığını düşünüyorlar. Ben burada ulaştığım kaynaklardan bu teknolojinin ne olduğunu, nasıl çalıştığını ve ne gibi avantajlar sunduğunu anlatacağım, kararı ise siz vereceksiniz.

Kameranın tüm özelliklerine bu linkten ulaşabilirsiniz.

DUAL PİXEL RAW NE İŞE YARAR?

1. Bir fotoğrafı çektikten sonra netleme noktasını değiştirebilirsiniz. Bu değişim sadece netleme noktası bir kaç milimetre öne veya arkaya alınarak yapılabilecek. Bu özellik telefoto objektifler ve f/1.2 - /1.4 - f/1.8 - f/2 - f/2.8 gibi açık diyaframların sunduğu dar net alan derinlikleri kullanan fotoğrafçılar için çok büyük önem taşıyor. Bu sayede milimetrik kaçırılan netlikler, daha sonra bilgisayar başında düzeltilebilecek. Özellikle portre ve makro fotoğrafçılar bu özelliği çok sevecekler.

2. Görselde ön ve arka planda netlik dışı kalan alanların görünüşü sonradan düzenlenebilecek. Bu özellikle ilgili detaylı bir bilgi yok, ancak daha estetik bokehler elde edilebileceği tahmin ediliyor.

3. Kadraj içerisindeki bir ışık kaynağının neden olduğu flare (ışık pırıltısı) ve ghosting (hayaletlenme) etkisi azaltılabilecek. Özellikle manzara fotoğrafçılarının korkulu kabuslarından biri olan bu hatanın ne derece düzeltilebileceğini veya tamamen giderilip giderilemeyeceğini ilerleyen zamanlarda göreceğiz.

Bu özelliklerin en güzel yanı da, bu düzeltmelerin sadece JPEG dosya formatında çekilen fotoğraflara değil, doğrudan RAW fotoğraflarda sunuluyor olması.

DUAL PİXEL RAW NASIL ÇALIŞIYOR?

Öncelikle yeni 5D Mark IV 30.4 milyon piksel Dual Pixel CMOS sensöre sahip. Bu sensör teknolojisinde, standart sensörlerden farklı olarak her piksel, birbirinden bağımsız iki adet fotodiyota sahip.

Kamerada Dual Pixel Raw etkinleştirildiğinde, kamera 30.4 megapiksel boyutunda iki adet fotoğraf çekyor ve bunları birleştiriyor. Ancak bu iki fotoğraf birbirinin aynısı değil. Kamera bu iki fotoğrafı çekerken, yukarıda belirttiğim pikselleri ikiye bölerek bu fotoğrafları çekiyor. İlk fotoğrafta piksellerin sol tarafında yer alan fotodiyotlardan aldığı ışık bilgisini, ikinci fotoğrafta ise piksellerin sağ tarafında yer alan fotodiyotlardan aldığı ışık bilgisini kaydediyor ve bunları bilgileri ayrı ayrı saklanacak şekilde birleştiriyor. Daha sonra Canon sunduğu yazılımla bu birleşik fotoğrafı düzenlemenizi sağlıyor.

Belki ilk etapta bu sistem size saçma gelebilir ama değil. Özellikle de üç boyutlu Dünya'da iki boyutlu fotoğraflar çektiğinizin farkındaysanız. Nasıl sağ ve sol gözlerimizi ayrı ayrı kullandığımızda görüşümüz değişiyorsa, sensörde yer alan pikseller için de aynı şey geçerli. İki ayrı perspektiften gelen ışığı kaydederek, yukarıda bahsettiğimiz ince ayarlamaları yapabilmenizi sağlıyor.

DUAL PIXEL RAW İLE İLGİLİ UYARILAR

1) Bu özelliği sadece fotoğrafı çektikten sonra bilgisayarda işlerken kullanabiliyorsunuz. Doğrudan kameradan bu özelliğin nimetlerini göremiyorsunuz. İlk etapta sadece Canon'un sunduğu işleme yazılımı ile bu değişiklikler yapılabilecek ancak ileride Adobe kullanıcıları bir güzellik yapar mı bilinmez.

2) Canon'un kendi açıklamalarına göre her zaman mükemmel sonuç vermiyor. Kullandığınız objektife göre etkisi artıyor veya azalıyor. Yatay veya dikey çekimde bile aynı verdiği sonuçlar birbirinden farkl olacak. Henüz yapılmış bir test yok.

3) En iyi sonucu büyük diyafram açıklıklarında veriyor.

4) Bir fotoğrafa, yukarıda bahsettiğimiz üç düzeltmeden sadece birini uygulayabiliyorsunuz. Üçünü birden değil.

5) Raw dosya boyutunuz neredeyse iki katına çıkıyor (37mb'dan 67mb'a).

6) Canon'dan herhangi bir açıklama yok ama, seri çekim hızını düşürebilmesi muhtemel.

NETLEME NOKTASI DEĞİŞTİRME VIDEO GÖSTERİM:

#Teknoloji #Fotoğraf #Kamera #Gövde #Bilim #DSLR

474 görüntüleme0 yorum
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram
  • 500px-icon.png
  • Flickr Sosyal Simge
  • YouTube
  • Twitter Classic