Tamron 2. Jenerasyon 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD Telefoto Objektifini Duyurdu


Tamron'un Aralık 2013'te piyasaya sürdüğü SP 150-600mm f/5-6.3 Di VC USD Telefoto objektif ilk defa güncelleniyor. İkinci Jenerasyon (G2) objektifte özellikle netleme hızı ve doğruluğundan bazı iyileştirmeler yapılmış. Canon, Nikon ve Sony A-Mount versiyonları 28 Eylül'den itibaren satışa sunulacak ve Amerika fiyatı 1.399$ olacak.

Yeni objektif 13 grup, 21 elementten meydana geliyor. Tamron, kullandığı dağılma oranı düşük 3 element sayesinde ışık patlamalarını (Chromatic Abberation) elimine ettiğini bildiriyor. Ayrıca lens elementleri, Tamron'un eBAND kaplaması sayesinde yüksek ışık geçirgenliği, anti yansıtma ve azaltılmış hayaletlenme (ghosting) ve ışık hüzmelenmesi (flare) sunuyor. Objektifin ön elementi, toz ve kirlerin daha kolay temizlenebilmesi için flourine maddesi ile kaplanmış. Yeni jenerasyon objektif, ayrıca üretim teknolojilerinin gelişiminden yararlanılarak daha yüksek çözünürlük ve keskinliğe sahip.

Tamron ayrıca objektifin Otomatik Netleme sistemini de, daha hızlı ultrasonik sessiz netleme sistemi ile güncellemiş. Bu güncellemenin özellikle hareket eden nesnelere netleme yapmayı oldukça hızlandırdığı ve kolaylaştırdığı söyleniyor. Ayrıca objektif otomaik netleme ayarında, kullanıcıya netlemeyi manuel olarak değiştirme imkanı da sunulduğu bildiriliyor.

Nikon ve Canon versiyonlarında kullanıcıya sunulan Titreşim Dengeleme (VC) sisteminin 4.5 Stop'a kadar dengeleme sunabiliyor. Farklı VC modları sunan objektifte, Pan tekniği için de ayrı bir VC seçeneği sunulmuş.

Objektifi istenilen odak uzaklığına sabitlemeye yarayan Flex Zoom Lock özelliğini de yeni versiyonda kullanıcılara sunuyor.

Son yıllarda, özellikle bazı modellerde Nikon, Canon ve Sony'yi geride bırakmayı başaran üçüncü parti üreticiler, sadece yeni ve daha iyi objektifler sunmuyor, aynı zamanda yeni teknolojilere öncülük ederek, objektif teknolojisinde yaşanan duraklamayı atlatmak için ellerinden geleni yapıyorlar. Eskiden, özellikle maddi nedenlerden dolayı, mecbur kalınmadıkça tercih edilmeyen bu markalar, bugün her ürettikleri yeni modelde sanayi devlerine meydan okuyorlar. Bu objektifin de o meydan okumalardan biri olmasını bekliyorum.

Objektifle ilgili daha geniş bilgi almak için; Tamron USA sayfasını inceleyebilirsiniz

#Fotoğraf #Teknoloji #Objektif #Canon #Nikon #Sony

3 görüntüleme
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram
  • 500px-icon.png
  • Flickr Sosyal Simge
  • YouTube
  • Twitter Classic