Makale: VENEDİK KARNAVALI - Strateji Belirleme ve Uygun Ekipman Seçimi


Şüphesiz ki; seyahat fotoğrafçılığı, fotoğraf sanatı ile ilgilenenlere en çekici gelen türlerden birisidir. Çünkü fotoğraf sanatının özünde keşfetmek vardır ve bu keşfetme duygusu fotoğrafçının içine işlemiştir. Ben de bu keşfetme duygusunun, en derinine işlediği fotoğrafçılardan biriyim. Belki Dünya üzerinde hiçbir gözün görmediği yerlerin peşinde koşmuyor olabilirim. Ancak bu herkesin gözlerinin gördüğü yerlerde dahi kendi Dünya’mı keşfetme peşinde koşmadığım anlamına gelmez. İşte bu keşfetme duygusu beni 10 farklı ülkenin bir çok şehrinde fotoğraf kovalamaya iten şey olmuştur.

Ancak seyahat fotoğrafçılığı bu çekiciliğine rağmen, diğer tüm fotoğraf türlerine halim olmayı, teknik açıdan bilgili ve tecrübeli olmayı ve kısıtlı zamanda doğru ve çok iş başarmayı gerektirmesiyle, çoğu fotoğrafçı açısından derin bir hayal kırıklığı kaynağı olmaktadır. Seyahat fotoğrafçılığının bu zorlu doğası iyi bir planlamayı, doğru fotoğraf stratejileri belirlemeyi ve bu stratejilere uygun ekipmanlar edinmeyi ve seçmeyi gerektirir.

Burada seyahat fotoğrafçılığı konusuna derinlemesine girip, tecrübeli okuyucuları sıkmak istemiyorum. Eğer bilgi edinmek isteyen varsa (İzmir’de yaşayan dostlarım tabiki); www.ozersanat.net ‘te yer alan ders programlarını takip ederek, Seyahat Fotoğrafçılığı dersime katılabilirler.

Burada sadece fotoğraf seyahatlerimde nasıl strateji belirlediğimi ve bu strateji doğrultusunda nasıl ekipman seçtiğimi, seyahat bazlı olarak paylaşacağım. İşte bu paylaşımlarımdan ilki 22-26 Şubat 2017 tarihlerinde gideceğim Venedik Karnavalı...

Nikon Df - Nikon 70-200mm f/2.8 VR II: 165mm, ISO 3200, f/2.8, 1/200 Sn.

VENEDİK KARNAVALI: STRATEJİ

Seyahat fotoğrafçısı, seyahatini planlarken, fotoğraf stratejisini de iyi belirlemelidir. Çünkü strateji belirlemek, doğru ekipman ile yola çıkmanın, gereksiz yük taşımamanın ve fotoğraf kaçırmamanın anahtarıdır.

Strateji belirlemenin püf noktası, seyahat edilecek bölgede çekilmiş fotoğrafları araştırmak ve daha önce orada fotoğraf çekenlerin tecrübelerinden yararlanmaktır. Fotoğrafçı bu bilgileri alır ve kendi fotoğraf tarzına ve ilgi duyduğu türlere göre stratejisini belirler. Ben daha önce de karnavalda bulunduğumdan; sizlere doğrudan kendi tecrübelerimi aktaracağım ve kendi ekipman seçimimi sunacağım.

Öncelikle hava durumu karnaval için kritiktir. Eğer açık havaya denk geldiyseniz, sabah gündoğumu ve günbatımı saatlerinde çok şanslısınız. Mevsim gereği sisli havalara hazırlıklı olun. Sis ışığı homojen dağıttığından, gün boyu ışık kalitesi dert edilmeden fotoğraf çekilebilir. Ancak yine de, sıkıcı bir gökyüzü ile çalışacağınızı, gölgelerin oluşmayacağını ve fotoğrafların boyutsuzlaşacağını göz önünde bulundurmak gerekir. Yağmur ise başınıza gelebilecek en kötü şeydir. Çünkü yağmurlu havalarda kostümlü katılımcılar dışarı çıkmazlar.

Venedik Karnavalı, fotoğrafçılar için sabah 5:30-6:00 sularında başlar. Kostüm ve maske giyen katılımcılar, turistlerin olmadığı bu saatlerde fotoğrafçılara poz verirler. Işığın oldukça az olduğu koşullarda çekim yapmak, hiçbir zaman göründüğü kadar kolay değildir. Özellikle de hareketli modelleri çekiyorsanız. Bu çekimlerde boy ve portre ağırlıklı çalışılır. Geniş açı objektif kullanılarak çevresel çalışmalar yapılabilir. Gözlerin görülebilmesi ise kritiktir.

Sabah 8:00 gibi ise; kahvaltılarını edip selfie çekilmeye gelen turistler, ilk etabı sona erdirirler. Bu saatlerden sonra kostümlü katılımcılarla çekim yapılacak alanlar artık turist kalabalığına mahkumdur. Saat: 10:00'dan sonra kostümlü katılımcılar Dorsoduro'daki Santa Maria della Salute Bazilikasına geçerler. Burada gerek Bazilika'yı, gerek şehrin dokusunu fotoğrafa katabilirsiniz. Ancak kalabalık olacağını unutmayın.

Üçüncü etap ise San Zaccaria Kilisesi önünde olur. Bu meydan diğer alanlara göre daha ufak olduğundan ve turistlerin daha yoğun olduğu saatlere denk geldiğinden oldukça kalabalık olur. Bu bölgede geniş açıyla çalışmak oldukça zordur. Daha çok Portre ve Detay çalışılabilir.

Dördüncü etap Campo San Francesco Della Vigna meydanındadır. Kanal kenarındaki bu şirin meydan, turist rotalarından uzak olduğundan, fotoğrafçılar için daha rahat bir çalışma ortamı sunar. Geniş açı objektifler yeniden kullanılabilir hale gelir.

Beşinci etap gün batımı saatlerine yakın, San Marco Meydanı'nı karşıdan gören San Giorgio adasında başlar ve güneş batana kadar devam eder. Güneş battıktan sonra ise San Marco Meydanında çekime devam edebilirsiniz.

Buraya kadar yazmış olduğum etaplar genel noktalar olmakla beraber, değişebilir, Bazı zamanlar Burano ve Murano adalarına gittikleri de olur. Bir sonraki rotalarını onlara sorabilirsiniz.

Eğer kostümlü katılımcıları fotoğraflamaktan sıkılırsanız; Venedik’in dar ara sokaklarında kaybolma vakti gelir. Sokak fotoğrafçılığı için meharetinizi konuşturabilir veya eşsiz kanal manzaralarını yakalamaya çalışabilirsiniz. Eğer uzun pozlama merakınız varsa bir ND filtre gündüz dahi olağanüstü kareler yakalamanızı sağlayabilir. Polarize filtre ise karanlık ara sokaklarda gökyüzü patlamalarının bir miktar önüne geçebilir. Ancak sizi bu gibi durumlarda kurtaracak olan HDR tekniğidir.

Gece olduğunda ise, Venedik’in güvenli ancak ıssız sokakları ve kanalları, fantastik uzun pozlamalar için sizi bekliyor. Yeter ki yanınızda; tüm günün yorgunluğunun üstüne; sizi yere sermeyecek ağırlıkta bir tripodunuz olsun.

Nikon Df - Nikon 50mm f/1.8 D: ISO 3200, f/1.8, 1/250 Sn.

Kısaca çalışılabilecek türler:

1) Model, Portre ve Detay

2) Manzara ve Uzun Pozlama

3) Sokak

4) Mimari

Şimdi bu türlere uygun ekipman seçeceğiz.

VENEDİK KARNAVALI: EKİPMAN SEÇİMİ

Biliyorum ki; her fotoğrafçının ekipman genişliği farklıdır ve her yıl bir öncekine göre farklılık gösterir. Ben burada kendi ekipman seçimimi, neden yaptığımla birlikte sizlerle paylaşacağım.

KAMERA GÖVDESİ:

Genellikle seyahatlerime iki ayrı kamera ile çıkarım. En önemli nedeni; biri çalınırsa/kırılırsa/arızalanırsa yanımda yedeğim olmasını istememdir. Ancak bazen de farklı stratejiler için iki kamera götürürüm. Venedik Karnavalı da bunlardan bir tanesi

1) Nikon Df: Nikon D4'ün efsanevi 16 Megapiksellik Full Frame sensörüne sahip bu gövdeyi ilk olarak tercihetmemin nedeni; olağanüstü düşük ışık kabiliyeti. Bu sayede sabah gün doğumundan önce ve gece saatlerinde, yüksek ISO değerlerinde oldukça temiz fotoğraflar elde edebiliyorum.

2) Nikon D810: 36 Megapiksellik Full Frame sensöre sahip bu gövdeyi ikinci gövde olarak tercih etmemin nedeni ise detay ve çözünürlük konusunda gösterdiği başarı. Gündüz ve günbatımı saatlerinin değişilmezi. Sunduğu yüksek çözünürlük, fotoğrafçıya büyük bir crop kabiliyeti sunuyor. Özellikle de benim gibi sergi çalışanlar için...

Nikon Df - Nikon 14-24mm f/2.8: 14mm, ISO 320, f/11, 2.5 Sn.

OBJEKTİF:

-Portre ve Model:

Sigma 50mm f/1.4 Art: Portre ve çevresel portreler için kullandığım bu detay canavarı, oldukça keskin bir görüntü ve doğal renkler sunuyor. f/1.4 diyafram açıklığı ise düşük ışıkta, flaş kullanmadan çalışmamı sağlıyor. Geçen yıl, ikinci elini 250 liraya alabildiğiniz Nikon 50mm f/1.8 D ile çalışmıştım. Bu sene Sigma'yı karnavalda denemek için can atıyorum.

Nikon 70-200mm f/2.8 VR II: 1.5 KG’lık ağırlığı ile genellikle seyahatlerimde yanıma almadığım objektif, Karnaval söz konusu olduğunda vazgeçilmezlerim arasında yer alıyor. f/2.8 diyafram açıklığı, titreşim önleyici ile birlilkte çok düşük ışık koşullarında dahi ISO’yu düşük tutmama yardımcı oluyor. 200mm’ye uzanan odak uzaklığı ile detay çalışmak, dar açı ve açık diyafram kullanarak turistlerden arınmamı sağlıyor. Yine de gün boyunca yanımda taşımayı tercih etmiyorum.

*Nikon 85mm f/1.8 G: Geçen yıl envanterimde olan bu objektifi Karnavala götürsem de, kendimi ağırlıklı 50mm veya 70-200mm ile çalışırken bulmuştum. Bu nedenle bu yıl tercih etmiyorum. Unutmayın ki taşıyacağınız ağırlığı da göz önünde bulundurmalısınız.

-Sokak ve Manzara:

Sigma 24-105mm f/4 OS Art: Tüm seyahatlerimin vazgeçilmezi. Bir dönem Nikon 24-120mm f/4 VR da kullanmıştım ve her anından nefret etmiştim. Sigma beni o karanlık dönemden kurtardı ve şu an en çok kullandığım objektifim. Bu tatlı aralıkta, eğer yeterince hızlı bir silahşörseniz geniş açıdan telefotoya hiçbir şeyi kaçırmazsınız ve elde ettiğiniz sonuçlar da sizi asla üzmez.

Nikon 14-24mm F2.8: Bu objektif ile aşka benzer bir ilişkimiz var. Bazen onsuz yaşayamam diyorum, bazense nefret ediyorum (kenarlardaki stretching durumu ve yuvarlak filtre kullanılamaması can sıkıcı olabiliyor). Göz alabildiğine manzaralar ve dramatik sokak fotoğrafları için sıklıkla kullanıyorum. Yok yok seviyorum gerçekten…


Sigma 15mm f/2.8 Fisheye: Balıkgözü objektifler her daim ilgi çekicidir, yeter ki doğru şekilde kullanılsın. Bu objektifin en sevdiğim yanı; dramatik kareleri, harika detay ve renklerle, oldukça yerinde bir keskinlikle, kompakt boyutu ve hafifliğiyle verebilmesi. Seyahatlerden kimsenin yakalamadığı karelerle dönmek istiyorsanız, balıkgözü objektif bunun en iyi yollarından biri.

Nikon Df - Sigma 15mm f/2.8 Fisheye: ISO 100, f/11, 15 Sn.

AKSESUARLAR:

FLAŞ:

Nikon SB-910: Her ne kadar flaş fotoğrafçılığının büyük bir fanatiği olmasam da; Karnavaldaki düşük ışık koşullarında gözleri ortaya çıkarmak için gerekli bir ekipman. Flaş kullanırken dikkat etmeniz gereken iki şey var; birincisi flaşı ana ışık kaynağı olarak kullanmak yerine dolgu olarak kullanmak, ikincisi ise doğrudan modellerin yüzüne patlatmamak. Maskelerin ve parlak kumaşların ayna gibi ışığı yansıttığını ve bölgesel ışık patlamaları yaratacağını da göz önünde bulundurmak gerekiyor.

ŞARJLI PİL:

Duracell/Varta 2.700 mAh: Kaliteli piller kesinlikle uzun vadede fiyatını çıkartıyor. Yanımda pil şarj cihazı götürmek yerine 16 adet şarjlı pil götürüyorum. Eğer gerekirse herhangi bir marketten alkalin pil satın alabilirim. Sorun değil..

FLAŞ DİFÜZÖRÜ:

FStoppers Flash Disc: LumiQuest'ten Gary Fong'a kadar bir çok flaş difüzörü kullandım. hiçbiri bu ürün kadar beni memnun etmedi. FStoppers Flash Disc flaşı yumuşattığı gibi, aynı zamanda normalde olduğundan daha büyük bir ışık kaynağı haline getiriyor. Bu sayede ışık patlamaları minimize oluyor. Katlandığında ise cepte taşınabilecek boyutlara geliyor. Amazon’dan 50 dolara sipariş edebileceğiniz ürün yaklaşık 10 günde adresinize teslim ediliyor. Aliexpress’te aynı tipte daha ucuz ürünler de mevcut.

SÜREKLİ IŞIK:

Lume Cube ve Hot Shoe Bağlantı Aparatı: Cebe girecek kadar küçük boyuttaki bu ürün 1500 lümenlik güçlü ışığı ile şaşırtıcı sonuçlar veriyor. Dürüst olmak gerekirse; sürekli ışıklar, (haklı olarak) karnaval fotoğrafçılarının sinirlerine dokunuyor. Bu nedenle eğer sürekli ışık kullanacaksanız, her modelde çok kısa süre oyalanmalısınız. Yoksa sert bir dille uyarılmaya hazır olun. Bakalım, bu sene ilk defa deneyeceğim.

PİL VE HAFIZA KARTI:

-Mutlaka her kamera için ikişer pil yanımda bulunduruyorum.

-Yanınızda ne kadar çok hafıza kartı bulundurursanız o kadar iyi. Hafıza kartı olarak genellikle Sandisk ve Lexar markalarınının 800-1000x hızında olan modellerinin 32-64GB kapasitede olanlarını tercih ediyorum.

Nikon D810 - Sigma 24-105mm f/4 OS Art: 82mm, ISO 200, f/6.3, 1/160 Sn.

FİLTRELER:

UV: Her objektifimin (Nikon 14-24mm ve Sigma 15mm hariç) önünde mutlaka UV Filtre takılıdır.

Polarize Filtre: Sigma 24-105mm ve Nikon 70-200mm objektiflerim için polarize filtreler kullanıyorum. Gökyüzünün mavi rengini ortaya çıkarmak, karanlık dar sokaklarda gökyüzünün patlamasının az da olsa önüne geçmek ve zaman zaman su üstündeki yansımaları azaltmak için kullanıyorum.

ND Filtre: Yine Sigma 24-105mm ve Nikon 70-200mm objektiflerim için ND filtreler kullanıyorum. Eğer uzun pozlamalara ilgi duyuyorsanız mutlaka yanınızda bulunmalı.

TRİPOD:

Benro C-2691T: Tripod, ağırlığı nedeniyle seyahat fotoğrafçılarının en büyük kabuslarından biridir. Bu nedenle ben karbonfiberden yapılma, kompakt bir yapıya sahip bir tripod kullanmayı tercih ediyorum. 1.7 Kg ağırlığına sahip, açıldığında 165cm, katlandığında 45cm boyutlarında olan ve 12Kg ağırlığa kadar taşıyabilen bu tripod benim olmazsa olmazlarımdan…

KABLOLU VEYA KABLOSUZ DEKLANŞÖR: Uzun pozlamada çalışacağınız zaman, kameranın zamanlama ayarını da kullanabilirsiniz. Ancak kablolu veya kablosuz deklanşörler çalışma zamanınızı kısaltacaktır.

KAMERA YAĞMURLUĞU:

Matin Deluxe Camera Rain Cover: Üst seviye kameralar hariç, giriş ve orta seviye kameraların hava koşullarına dayanıklılıkları yoktur. Her ne kadar kullandığım kameralar hava koşullarına dayanıklı olsalar da her ihtimale karşı yanımda kamera yağmurluğu bulundururum. Eskiden basit ve ucuz naylon poşet tarzındaki koruyuculardan kullanıyordum. Bu yıl Aliexpress’ten satın aldığım 27 dolarlık Matin Deluxe Camere Rain Cover kullanacağım.

Nikon D610 - Nikon 24-120mm f/4 VR: 24mm, ISO 400, f 7.1, 1/60 Sn.

ÇANTA YAĞMURLUĞU VE TRİPOD BAĞLANTI KLİPSLERİ: Kaliteli çantalar, yanlarında yağmurlukları ile gelirler. Çanta yağmurluğunuzu yanınızda götürmeyi unutmayın. Ayrıca eğer varsa tripod bağlantı klipsleri ile tripodunuzu çantanıza bağlamak size daha özgür bir taşıma ve çalışma ortamı sunacaktır.

MİKROFİBER OPTİK BEZ: Mutlaka birden fazla mikrofiber optik bez bulundurmak gerekir. Çünkü bunların kendiliğinden ortadan kaybolma huyları vardır. Bunları temiz tutmaya özen gösterin, yere düşen bezleri yıkamadan asla objektifinize sürmeyin.

PUAR (Hava Püskürtücü): Eğer benim gibi çok sık objektif değiştiriyorsanız, kameranızın ayna veya sensör bölgesine toz alma ihtimaliniz yüksek. Ayna üzerine düşen tozlar vizörden gözükürken, sensöre giren tozlar doğrudan fotoğraflarınızda leke olarak ortaya çıkar. Kapalı ve tozsuz bir ortamda, kameranızı yere doğru tutup, ayna veya sensörünüze hava püskürterek bu tozların büyük kısmından kurtulabilirsiniz.

STRATEJİYİ UYGULAMAK:

Stratejiyi belirledik ve ekipmanları seçtik. Sıra geldi uygulamaya. Son tahlilde; yanımda iki kamera gövdesi ve 5 objektif götürüyorum. Ancak bunların hepsini gün boyu yanımda taşımam neredeyse imkansız, özellikle de Venedik gibi kilometrelerce yürümeniz gereken bir yerde. Bu nedenle; gitmeden önce otelimi çekim stratejime uygun şekilde, çekim yapacağım yerlerin yakınında seçiyorum. Konu Venedik olunca; bu seçim San Marco oluyor.

Sabah 5'te kalktığımda yanımda sadece 1 gövde ve 3 objektif ile flaş ve aksesuarları oluyor. Düşük ışıkta çalışacağım için Nikon Df, ağırlıklı boy, portre ve detay çalışacağım için; 50mm f/1.4, 70-200mm f/2.8 VR II ve 14-24mm f/2.8 oluyor.

Gün doğup ortalık kalabalıklaşınca, ben ara sokaklarda kaybolmaya gidiyorum ve B planı devreye giriyor. Bu defa yanımda Nikon D810, 14-24mm, 15mm Fisheye ve 24-105mm oluyor. Gün batana kadar bu şekilde geziyorum.

Gün battıktan sonra Nikon Df, 14-24mm f/2.8, 15mm f/2.8 ve 50mm f/1.4 en iyi arkadaşlarım oluyorlar.

Yani neredeyse hiç bir zaman 3 objektiften fazlasını taşımıyorum. Aksesuarlarım ise o günkü planıma göre yanımda oluyor.

Peki Otelde ekipman bırakmak güvenli mi? Bavulunuza iyi saklayıp, kilitlerseniz sorun olmayacaktır.

SEYAHATE ÇIKMADAN ÖNCE:

Yanınıza alacağınız ekipmanlarınız ve yapmanız gerekenler için bir Checklist oluşturun. Bu sayede yanınıza alacağınız ekipmanları evde unutma ihtimaliniz ortadan kalkar.

Mutlaka tüm ekipmanlarınızı Checklist ile gözden geçirin. Objektiflerin ön ve arka elementlerinin, filtrelerinizin temiz olduğuna, sensör ve aynanızda toz olmadığına, kamera ve objektif kapaklarınızın tam olduğuna emin olun. Pillerinizi şarj edin ve hafıza kartlarınızı formatlayın. Otellerde genellikle az sayıda priz bulunur, bu nedenle yanınıza çoklu priz alın.

Nikon D810 - Sigma 24-105mm f/4 OS Art: 52mm, ISO 400, f/4, 1/2500 Sn.

SON OLARAK:

Seyahat fotoğrafçısını tuirst olmaktan ayıran bir çok özellik vardır. Bunlardan biri seyahat süresince rahatlığını kaybetmemektir. Seyahatlerde her zaman aksilikler çıkabilir. Dilediğiniz kareleri yakalayamayabilirsiniz. Yine de fotoğrafın ruhani bir yaratım süreci olduğunu unutmayın. Seyahatinizden keyif almaktan asla vazgeçmeyin. O zaman o istediğiniz kareler er ya da geç sizi bulacaklardır.

Karnavala giden fotoğraf meraklısı dostlarıma, iyi avlar diliyorum. Gidemeyenler ise seneye mutlaka bu fırsatı değerlendirmeyi düşünmeliler...

NOT: Venedik ile ilgili sergi hazırladığımdan, ve sergi fotoğraflarını sergiden önce paylaşamayacağımdan, fotoğraf konusunda biraz cimri davranmış olabilirim. Kusuruma bakmayın. Sergi zamanı geldiğinde haberiniz olacak...:)

Sevgiler...

-Erhan MEÇO

#Makale #Seyahat #Ekipman #Nikon #Objektif #Kamera #Aksesuar #Venedik #VenedikKarnavalı

85 görüntüleme

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram
  • 500px-icon.png
  • Flickr Sosyal Simge
  • YouTube
  • Twitter Classic