Makale: Drone Dosyası: İnsansız Havadan Görüntüleme Sistemleri Hakkında Bilmeniz Gerekenler


Amerikan Ordusu'nun Kullandığı, Keşif ve Saldırı Drone'u Reaper

Merhaba… Uzun bir aradan sonra yeniden blog yazıyorum ve bu seferki makalem Drone adı verilen tüketici seviyesindeki insansız havadan görüntüleme araçları. Bu yazıda size araştırmalarım ve tecrübelerim doğrultusunda bilmeniz gerekenleri sunacağım.

Öncelikle Drone ile ilk tanışmam yaklaşık 1 ay önce oldu. İnternette rastladığım Drone ile çekilmiş fotoğraflar, fotoğrafın daha önce görmediğim yepyeni açıları görmemi sağladı. Ayrıca video kaliteleri ve sinematik kabiliyetleri de, videoya aslında ilgi duymayan (ve bu konuda bir fikri olmayan) benim dahi aklımı başından aldı.

Her bilinçli kullanıcı gibi, internetten hangi markaların ve modellerin havadan görüntülemede tercih edildiğini, hangilerinin video, hangilerinin fotoğraf konusunda iyi olduğu, hangisinin kullanımının daha kolay, hangisinin taşınabilirlik ve aksesuar imkanlarının daha iyi olduğunu araştırdım.


Drone’u hangi amaçlarla kullanabilirim?

1) Görüntüleme:

a) Video: İşin doğrusu Drone’lar yaygın olarak video çekmek amacıyla kullanılıyor. Bunun nedeni sinematik açıdan oldukça güçlü sonuçlar vermesi. Hollywood filmlerinde gördüğünüz süzülmeleri kendi ellerinizle yaratmak gerçekten muazzam.

Bilgi: Güncel modellerin neredeyse tamamı 4K çözünürlükte video çekme kabiliyetine sahip.

b) Fotoğraf: Yaygın olarak önceden görülmeyen açılardan fotoğraf çekebilmek her fotoğrafçının hayalidir. Bu hayale ulaşmanın en kolay yollarından biri ise bir drone’a sahip olmak.

Bilgi: Güncel modellerin neredeyse tamamı RAW fotoğraf çekme, Basamaklama (Bracketing), 360 Derece Panorama çekebilme (ücretli uygulamalar ile) kabiliyetine sahip. Ancak sadece gelişmiş modeller ISO/Diyafram/Enstantane ayarlamanıza izin veriyor.

2) Eğlence:

Kesinlikle çok eğlenceliler. Özellikle orta ve üst modellerin kullanımı oldukça kolay ve güvenli. Yüksek hoz ve manevra kabiliyetine sahip bu modeller, dünyayı farklı görmenizi ve bunu yaparken de keyif almanızı sağlıyorlar.

3) Keşif:

Fotoğraf veya video çekimi için müsait olan alanları keşftmek için de kullanılabilme imkanına sahipsiniz.


Kolaylıkla Uçurabilir Miyim?

Size karşı tamamen dürüst olacağım. Orta ve Üst seviye cihazların kullanımı oldukça kolay ve güvenli. Sadece heyecanınızı yenmeniz ve kontrollere alışmanız biraz zaman alıyor. Aksi halde zaten havada sabit kalıyorlar ve bir aksilik durumunda GPS alıcıları sayesinde size geri dönüyorlar.

Satın aldığınız modele göre çarpışma sensörleri ile donatılmış şekilde geliyorlar. Ancak bu sensörler dikkati elden bırakmanız anlamını taşımıyor. Yansıtıcı yüzeyler, ip ve tel gibi ince objeleri algılayamıyorlar. Ayrıca hızlı gidiyorsanız, algılama ve hava freni mesafesi düşüyor.

Ayırca hava koşullarına da dikkat etmek gerekiyor. Yağmurlu havalarda uçurmamanız gerekiyor. Her ne kadar rüzgar dirençleri oldukça yüksek ve rüzgara karşı stabilite sağlayarak uçabilseler de, çok şiddetli rüzgarda kullanılması önerilmiyor.

Video ve Fotoğraf Çekimini Zorlanmadan Yapabilir Miyim?

Drone'lar ile ilgili ayrıntılı bilgiye sahip değilseniz, kamera konusunda bilmeniz gereken şeylerin başında Gimbal denen sistem geliyor. Bu Gimbal sistemi, kamerayı sürekli olarak ufuk çizgisine 90 derece dik olacak şekilde dengede tutan bir sistem. Bu sistem sayesinde Drone'unuz nereye eğilirse eğilsin, kamera her daim dengede duruyor.

Ayrıca Drone'unuzu sadece düz değil, geriye doğru veya çaprazlama da uçurabiliyorsunuz. Kamerayı 90 derece aşağıya doğru, kuşbakışı çekim yapacak noktaya kadar aşağıya döndürebiliyorsunuz. Yine akıllı modlar ile kamerayı veya uçuşu programlayıp, program dışı kalan özelliğe kendiniz hükmedebiliyorsunuz. Bu size geniş bir çekim imkanı ve çekim açısı skalası sunuyor.

Ancak tabiki yapacağınız çekimlerin kalitesi, sizin pilotajınıza ve çekim teknikleri hakkındaki bilgilerinize bağlı.


Türkiye’de Drone Uçurabilmek İçin Ne Yapmalıyım?

Bunun için sahip olduğunuz drone tüketici düzeyine bir drone ise İHA0 olarak belirlenen kategoriye bağlısınız demektir. Mevuzata göre bu kategoride yer alan drone’lar, Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü’ne İnternet Sitesi üzerinden (http://iha.shgm.gov.tr/index.html -Yenileme nedeniyle şu aralar kapalı) Kayıt Ettirilmek zorundadır. (Detaylı bilgi için: İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı, Madde: 11)

Ayrıca: Genel Müdürlükten alınan kayıt/kimlik numarası, Hava aracına ait tüm bilgiler ve Uçuş kayıtlarını yanınızda bulundurmak, Kayıt kodunu İHA ve Kontrol cihazının üzerinde bulundurmak ve istenildiğinde yetkililere sunmak zorundasınız. (Detaylı bilgi için: İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı, Madde: 11)

Ayrıca eğer Drone’unuzu ticari faaliyetlerde kullanacaksanız, Üçüncü Şahıs Mali Mesuliyet Sigortası da aranan şartlardan. Zaten Drone operatörü olarak, üçüncü şahıslara vereceğiniz zararlardan mesul olduğunuzu söylememe gerek yok. (Detaylı bilgi için: İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı, Madde: 10)

Drone’unuzu kalabalık alanlar, havaalanı yakınları, askeri bölge gibi uçuşa yasak bölgeler haricinde herhangi bir izine tabi olmadan uçurabilirsiniz. Kalabalık alanlar için ise, uçuştan en az 5 gün önce Genel Müdürlük resmi internet sitesinden Uçuş İzin Talep Formunu doldurmalısınız. (Ki ben kendisini bulamadım.) (Detaylı bilgi için: İnsansız Hava Aracı Sistemleri Talimatı, Madde: 17-18)

İHA Mevzuatı için: İNSANSIZ HAVA ARACI SİSTEMLERİ TALİMATI (SHT-İHA)

Benim size tavsiyem; her ne olursa olsun kalabalık yerler ve polis-asker’den uzak alanlarda, kimseyi taciz etmeyecek şekilde uçmanız. Zaten kalabalık alanlarda da meraklı Türk insanı durmadan size bir şeyler sorduğundan veya ekrana kafasını uzattığından dikkatiniz dağılıyor ve uçuştan keyif alamadığınız gibi, çekim de yapamıyorsunuz. Eğer buna dikkat ederseniz, hiç sorun yaşamazsınız.

Drone’umu yurtdışında kullanabilir miyim?

Gideceğiniz ülkenin Drone’lar ile ilgili mevzuatları uygunsa tabiki uçurabilirsiniz. Özellikle Avrupa’da turistik şehirlerin merkezleri çoğunlukla uçuşa yasak bölgedir. Buralarda drone uçurabilmeniz için ilgili resmi dairelerden izinler almanız gerekir.

Seyahatinizden bir süre ince internetten konuyla ilgili araştırma yaparsanız, almanız gereken izinlere ve uymanız gereken kurallara ulaşabilirsiniz.


Hangi Drone Üreticisini Tercih Etmeliyim?

Araştırmam sonucunda üç marka öne çıktı; Bunlar GoPro, Yuneec ve DJI. Ancak bu üçü karşılaştığında DJI’ın çok rahat kral olduğu söylenebilir. Özellikle de kullanım kolaylığı ve aksesuar yelpazesinin genişliği açısından rakipsiz. Yuneec, DJI’ın ucuz bir kopyası gibi kalıyor. GoPro ise bildiğiniz gibi aslında bir aksiyon kamerası üreticisi. En büyük avantajı, modüler yapısı sayesinde aksiyon kamerasını ve gimbal’u (kamera sabitleyici) ayrı ayrı kullanabilmeniz. Ancak henüz Türkiye’de satışı yok, teknolojik açıdan da DJI’dan geride kalıyor.

Aynı zamanda DJI’ın ürün yelpazesi de oldukça geniş. Bütçenize ve kullanım amacınıza uygun Drone’u bulmanız daha kolay.

Peki En İyisi DJI, Ama Hangi Drone Modeli Bana Daha Uygun?

DJI Inspire 2:

Öncelikle şunu söylemeliyim ki, eğer Drone’ların kralının peşindeyseniz “Inspire 2” gerçekten tacı hak eden model. Ancak Kamerasız şekilde sunulan 18.000-TL fiyat etiketi, X5S Kamera ile 33.000-TL’ye çıkıyor. Ama sakın yanlış yapmayın, bu Drone Hollywood yapımlarında kullanılıyor. Aynı Drone’u X4S kamera ile de satın alabiliyorsunuz (19.250-TL), ama X4S kamera, alt modellerin kamerası ile hemen hemen aynı kalitede, yani değmez. (DJI Inspire 2)


DJI Phantom 4 Pro / Pro+

Benim de tercih ettiğim model, Inspire 2’yi bir kenara bırakırsak, tüketici seviyesindeki en üst model. GPS alıcısı, 5 tarafında yer alan sensörler ve barometre ile en stabil uçuşu sunan, kontrolü en kolay ve en güvenli olan drone. Sony RX-100 Mark V’in 1 inç boyutundaki 20 megapiksellik sensörüne sahip kamerası, 24mm eşdeğeri olan sabit odak uzaklıklı bir lense sahip. ISO/Diyafram ve Enstantane ayarlamanıza olanak tanıyor. Bu cihaz ile rüzgarsız havalarda uzun pozlama dahi çekebiliyorsunuz!

4K 60fps video kaydı yapabilen kameranın, görüntü kalitesi gerçekten muazzam. Sadece RX-100 Mark V’in 4.000 lira civarına satıldığını düşünürseniz, 7.800-TL’lik fiyat etiketi de oldukça uygun.. Pro ile Pro+ arasındaki tek fark ise; Pro+’ın kontrol cihazının 5.5”’lik dahili ekran ile gelmesi. Ancak sadece ekran için 1.250 lira fiyat farkını vermektense, o paraya bir tablet almak daha mantıklı olacaktır. (DJI Phantom 4 Pro)


DJI Phantom 4 Advanced

Yeni piyasaya sürülen bu drone, DJI Phantom 4 Pro ile neredeyse birebir aynı özelliklere sahip. Tek dezavantajı Pro’da yanlarda yer alan infrared sensörlerinin ve alt sensörlerin var olmayışı. Henüz Türkiye’de piyasaya sürülmediğinden fiyat bilgisi yok. Ancak Amerika’da Advanced, Pro modelinden 150 dolar daha ucuza satılıyor. (DJI Phantom 4 Advanced)

DJI Phantom 4

Gelelim esas farkın olduğu modele. Bu model hem görüntüleme, hem kullanım kolaylığı ve güvenliği açısından Pro ve Advanced modellerinden oldukça geride. Pro ve Advanced’da mevcut sensörlerin bir çoğu bu modelde olmadığı gibi, çarpışma algılama menzilleri de daha düşük. 12.4 Megapiksellik 1/2.3” Sensöre sahip kamera, 4K 25p video çekimi yapabiliyor. Ancak ISO/Diyafram/Enstantane ayarlama imkanı sunmuyor. Görüntü kalitesi cep telefonundan hallice denilebilir. Bu modelin fiyat etiketi ise 5.500-TL. (DJI Phantom 4)

Bu model ile ilgili şöyle bir dipnot sunayım; bence bu fiyat/fayda olarak en başarısız model. Ya 2.000-TL daha verin ve hem daha kolay ve güvenli uçacak, hem de çok daha muazzam fotoğraf ve video kalitesine sahip, tüm pozlama ayarlamalarını sunan Pro modelini tercih edin. Veya 1.500-TL daha az verin ve aynı kameraya sahip, sadece uçurulması biraz daha zor Phantom 3 Professional modelini tercih edin.

DJI Phantom 3 Professional

Yukarıda değindiğim üzere 4.000-TL fiyat etiketine sahip bu drone, bence fiyat/fayda açısından tercih edilebilecek en iyi alternatiflerden biri. Phantom 4 modeli ile aynı kameraya sahip olmakla beraber, sadece bir miktar daha yavaş, manevra kabiliyeti daha sınırlı ve kullanım kolaylığı ve güvenliği de bir miktar daha kısıtlı. (DJI Phantom 3 Professional)


DJI Phantom 3

Piyasadaki en basit model. 3.000-TL’ye sahip olabileceğiniz bu model, herhangi bir çarpışma sensörüne sahip değil. Bu nedenle kullanım kolaylığı ve güvenliği açısından en zor drone olduğu söylenebilir. (DJI Phantom 3)

-Link: DJI Phantom Karşılaştırma-

DJI Mavic Pro:


Son dönemlerin en popüleri diyebileceğimiz, en kompakt gövdeye sahip, katlanabilir bu Drone. Sadece 740 gram ağırlığında ve ancak bir objektif kadar yer kaplıyor. Yani rahatlıkla fotoğraf çantanıza atıp gezebilirsiniz. Teknoloji, uçuş kolaylığı ve güvenliği açısından ise abilerinden aşağı kalır yanı yok. Fotoğraf ve video kalitesi olarak Phantom 4’e yakın sonuçlar verse de, Pro modelinden oldukça geride kalıyor. Ancak neredeyse cebinize girebilecek büyüklükte bir drone sahibi olmak bence olduça çekici. Fiyatı ise 5.500-TL. İkinci drone olarak düşünmüyor değilim. (DJI Mavic Pro)

Drone’u satın aldıktan sonra ne gibi aksesuarlara ihtiyacım var?

Cep Telefonu veya Tablet: Öncelikle (Phantom 4 Pro+ modeli hariç), Drone’unuzu uçurabilmek için bir cep telefonu veya tablete ihtiyacınız var. Ekranınız ne kadar büyük olursa, tabiki kullanımınız da o kadar rahat oluyor. Tabletinizin android veya ios işletim sistemine sahip olması ve yeni teknoloji olması gerekiyor. Hangi telefon veya tabletleri kullanabileceğiniz kutuların üzerinde mevcut.

Hafıza Kartı: Çektiğiniz fotoğraf ve videolar için yüksek kapasiteli (32-64gb) ve yüksek hızlı (800x veya 1000x) Micro SD hafıza kartına ihtiyacınız var.

Yedek Pil: Satın aldığınız modele göre uçuş zamanı 23-30 dk arasında değişiyor. Bu nedenle en az bir adet orijinal yedek pil edinmeniz gerekiyor

Çanta: DJI Phantom modelleri, çanta olarak da kullanabileceğiniz koruma köpüğü ile geliyor. Eğer dilerseniz drone'unuzun modeline uygun orjinal sırt çantasını da edinebilirsiniz.

Ancak ben yine de hem kamera, hem drone’u aynı anda taşıyabilmek için Manfrotto D1 sırt çantası satın aldım. Seyahatler için ise Gorilla Case’in Phantom 3 ve 4 için yapılmış hard case çantasını tercih ettim.

Güneşlik: Gözlemlediğim kadarıyla Drone kazalarının çoğu, güneşli ortamda ekranın parlaması nedeniyle ortamı izleyememekten kaynaklanıyor. bunun önüne geçmek için ise, kullanacağınız ekran boyutunda bir güneşlik kullanmanız gerekiyor. Türkiye'de bulunmasa da, Aliexpress'ten sipariş edebiliyorsunuz.

Fotoğraf ve Video İşleme Yazılımları: Fotoğraf için Lightroom veya Photoshop, Video için ise Final Cut Pro veya Adobe Premiere Pro CC yazılımlarını öneririm.

Drone'lar gerçekten fotoğraf ve video çekimleri için yepyeni bir yaratıcılık alanı sunuyorlar. Fiyatları gitgide makul hale gelirken, çekim kaliteleri de aynı oranda artıyor. Özellikle Mavic Pro gibi modellerin getirdiği kompaktlık da, kullanım alanlarını ve imkanlarını arttırıyor.

Drone'lar ile ilgili daha geniş bilgileri internet üzerinden ve özellikle de Youtube'da yer alan, bu işin hastaları tarafından çekilen test videolarından bulabilirsiniz. Benim size önerebileceklerim: Casey Neistat, Dylan Young , Tom's Tech Time

Bir sonraki blog yazımda görüşmek üzere..

-Erhan Meço

Çekmiş Olduğum Video:

İzmir Kordon - DJI Phantom 4 Pro:

#Drone #DJI #HavadanGörüntüleme #Fotoğraf #Video #Teknoloji #Makale #Karşılaştırma #Kamera #Aksesuar #Ekipman

844 görüntüleme0 yorum
  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram
  • 500px-icon.png
  • Flickr Sosyal Simge
  • YouTube
  • Twitter Classic