Venice Carnival Exhibition - Masalsı Bir Gelenek: Venedik Karnavalı Sergisi

Sergi; 1162 yılından bu yana devam eden ve tarih boyunca yaşanan; salgın hastalıklar, savaşlar, faşist yönetimler gibi tüm vahim olaylara rağmen, hayatın tüm hikaye ve renklerini içinde barındırarak geleneğini sürdüren Venedik Karnavalına bir saygı duruşu misyonu taşımaktadır.

Sergi; 2016, 2017, 2018, 2019, 2020  yıllarında gerçekleşen Karnavallarda çekilen fotoğraflardan oluşmaktadır. Fotoğraflarda; özellikle Venedik’in zamana meydan okuyan ikonik manzaraları ile barok tarzdaki maske ve kostümlerin bir araya getirilmesine özen gösterilerek, izleyicilere, günümüzün çağdaş yaşamının getirdiklerinden uzak, tarihten bir parça sunulması hedeflenmiştir.

Bu hedefin gerçekleştirilmesi amacıyla çoğunlukla çevresel portre ve model çekimi tarzında çalışılmış ve sanat eseri niteliğindeki maske ve kostümlerin, Venedik’in tarihi ve masalsı dokusu ile harmanlanması amaçlanmıştır.

Bazı fotoğraflarda ise modelleri arka plandan soyutlayacak şekilde daha yakın plan çalışılarak, özenilmiş detaylara ve maskelerin ardındaki gizemli gözlere, yani karnavalın en önemli misafirlerine; kostümlü katılımcılarına odaklanılmıştır.

Ancak hepsinden önemlisi, bu sergi ile izleyicilere; Venedik Karnavalının barok atmosferi içerisinde, abartılı süslerin ardında gizlenen mistik ve büyülü havası yaşatılmak istenmiştir.

-Erhan Meço 

  • Facebook Sosyal Simge
  • Instagram
  • 500px-icon.png
  • Flickr Sosyal Simge
  • YouTube
  • Twitter Classic